Amec Foster Wheeler s.r.o se v rámci akvizice mateřské společnosti Wood Nuclear stala od 9. 3. 2020 součástí společnosti Jacobs a mění své jmeno na Jacobs Clean Energy s. r. o. . Jsme součástí sekce CMS-I (Critical Mission Solutions-International). Tato transakce posiluje globální pozici společnosti Jacobs jako poskytovatele širokého spektra služeb v rámci průmyslových a energetických sektorů, celého životního cyklu v oblasti jaderné energetiky, technologických řešení, využívání čistých zdrojů energií, obrany, vyřazování jaderných zařízení z provozu včetně nakládání s odpady, zachování a obnovy příznivého životního prostředí a provozní podpory technologických zařízení. Pro více informací navštivte web www.jacobs.com
Zpracování průkazů energetické náročnosti budov je dáno zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, v platném znění, a jeho prováděcí vyhláškou č. 148/2007 Sb., o energetické náročnosti budov. Těmito předpisy se do českých právních předpisů implementuje směrnice 2002/91/ES o energetické náročnosti budov (EPBD), která je aktuálním dokumentem jednotně upravujícím v EU způsob hodnocení účinnosti užití energie v budovách pro bydlení a veřejný sektor. Výsledkem výpočtu energetické náročnosti budovy je průkaz energetické náročnosti budovy, který zahrnuje výpočet roční potřeby energie na vytápění, chlazení, větrání, přípravy teplé vody a osvětlení při standardizovaném užívání budovy.
Od 1. 1. 2009 musí být zpracován pro všechny nové budovy a také pro energeticky významné rekonstrukce budov s podlahovou plochou nad 1000 m2, například při zateplování nebo výměně oken.
Průkaz energetické náročnosti budovy tvoří protokol prokazující energetickou náročnost budovy s uvedením podrobných hodnot výpočtu a grafické znázornění energetické náročnosti budovy vyjadřující zařazení do třídy energetické náročnosti budovy.
Přehled tříd energetické náročnosti budovy:
Povinnost zpracování průkazu energetické náročnosti
Průkaz energetické náročnosti, nebo-li energetický průkaz, je povinen vlastník budovy, stavebník nebo společenství vlastníků doložit při prokazování dodržení obecných technických požadavků na výstavbu.
Energetický audit je soubor činností, jejichž výsledkem jsou informace o způsobu a úrovni využívání energie v budovách a v energetickém hospodářství.
Obsahem energetického auditu jsou mimo jiné následující základní údaje:
Audit musí být zpracován v souladu a v rozsahu požadavků daných zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, v platném znění, a vyhlášky č. 213/2001 Sb., kterou se vydávají podrobnosti a náležitosti energetického auditu, novelizované vyhláškou č. 425/2004 Sb.
Energetický audit je nezbytnou přílohou každé žádosti o dotaci v oblasti energetiky, a to jak v rámci Operačního programu Podnikání a inovace, tak i v rámci Operačního programu Životní prostředí.